نقش فلزپاشی در جلوگیری از تخریب سازه‌های فلزی

نقش فلزپاشی در جلوگیری از تخریب سازه‌های فلزی

از بزرگ‌ترین بحران‌های بوجود آمده در حوادث و بلایای طبیعی، بحران انرژی (نیروگاه‌های تولید جریان برق، پالایشگاه‌ها، سکوهای نفتی و غیره) و بحران ساختمان‌ها و سازه‌های ویژه (مانند سدها، پل‌ها و غیره) می‌باشد. اصلی‌ترین راه کاهش بحران‌های اشاره شده، جلوگیری از تخریب ساختمان‌ها و سازه‌های مربوط می‌باشد. خوردگی عامل فساد فلزی بوده و باید جهت جلوگیری از تخریب سازه‌ها و ساختمان‌ها به آن توجه ویژه ای شود.
یکی از مباحث بسیار مهم که کمتر از یکصد سال است مورد توجه جدی دانشمندان و محققان قرار گرفته است، موضوع خوردگی، به ویژه خوردگی فلزات می‌باشد.
با انجام بررسی‌ها و تحقیقات بسیار که غالباً در طی ۵۰ سال اخیر انجام شده، راه‌های مختلفی جهت مقابله با این پدیده یافت شده و پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای نیز صورت گرفته است. محافظت آندی، محافظت کاتدی، متالایزینگ، رنگ‌های غنی از فلز و … از روش‌های پرکاربرد در حال حاضر می‌باشد. اما متاسفانه در صنعت ساختمان و پل سازی در ایران غالباً از روش‌های چون رنگ زدن استفاده می‌گردد که دارای ضریب اطمینان کافی برای حفاظت در برابر خوردگی نمی‌باشد. خوردگی موجب فساد فلز گردیده و مسلماً دیگر نتایج محاسبات مهندسین برای مقاومت سازه‌ها و قطعات قابل استناد نمی‌باشد. این مسئله منجر به بروز حوادث و حتی فجایع بسیار بزرگ در زمان بروز بلایا می‌گردد.
یکی از بهترین روش‌های کنترل خوردگی استفاده از روش متالایزینگ یا فلزپاشی ۱ می‌باشد. در این روش می‌توان سطح فلزات را با فلز مقاوم به خوردگی پوشش داد. این روش مزایای بسیاری دارد که یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها امکان ایجاد پوشش در محل می‌باشد. اگر قصد استفاده از روش‌های دیگر پوشش دهی فلزات وجود داشته باشد، باید الزاماً قطعه به کارگاه یا کارخانه انتقال داده شود. فلزپاشی روشی است که هر روز کاربرد گسترده تری در صنایع مختلف پیدا کرده و در حال رشد چشمگیرانه ای می‌باشد.
فلزپاشی این امکان را فراهم می‌سازد تا پایه‌های پل‌های فلزی، ستون‌های فلزی ساختمان‌ها، سازه‌های نگهدارنده و اصلی در صنایع گوناگون را در مقابل خوردگی مقاوم نموده و خسارات را به حداقل رساند.

۱۸ بهمن ۱۳۹۳ |